В дошкільному навчальному закладі окрім вихователів з дітьми працюють вчителі-дефектологи.
Заняття із дітьми проводяться за такими формами організації: групові, підгрупові, індивідуальні (окрім занять з фізкультури та музичного виховання).
Дефектолог працює у тісному контакті з вихователями. Плануються та обговорюються теми занять, проводяться бінарні та фронтальні заняття. Разом із музкерівником складаємо сценарії свят та розваг, враховуючи індивідуальні особливості кожної дитини. Спільно з вихователями готуємо та проводимо батьківські збори.
Виходячи з індивідуальних особливостей малюків для занять група ділиться на дві підгрупи: з однією працює у груповій кімнаті вихователь (за своїм навчальним планом), з другою – у своєму кабінеті вчитель-дефектолог (також за своїм навчальним планом). По завершенні заняття підгрупи міняються місцями.
Також проводиться робота з батьками. Для них готуються лекції, консультації, відкриті заняття. Батькам надаються рекомендації, які можна використовувати з дітками вдома для формування елементарних уявлень а також розвитку мовлення.
Корекційно-виховний процес ґрунтується на індивідуально-диференційованому підході до дітей, які потребують інтенсивної педагогічної корекції і спрямований на корекційно-відновлювалльну роботу з інтелектуального розвитку (розвиток математичних, мовленнєвих знань, умінь, навичок, уявлень про навколишній світ).
Успішний розвиток дитини залежить від умов сімейного виховання, водночас, дуже важливо вчасно включити дитину у корекційно-розвитковий процес в умовах ДНЗ. Для того, щоб навчальний процес відбувався успішно, необхідна співпраця і взаєморозуміння між педагогами дошкільного навчального закладу і членами сім’ї дитини.
Основними напрямками роботи вчителя-дефектолога закладу з сім’єю є:
-
Вивчення особливостей сімейного виховання дитини;
-
Розробка і реалізація індивідуальної програми розвитку дитини;
-
Просвітницька робота з батьками з метою розширення уявлень про особливості розвитку дитини, про прийоми і методи роботи з нею;
-
Розробка на диференційованій основі системи взаємодії із сім’ями вихованців з метою корекції взаємодій «дитина-батьки».
Адже дитина по-справжньому щаслива, коли відчуває турботу, увагу й любов наближчих людей. Для правильного виховання дитини важливо, щоб слова і справи батьків та педагогів були завжди прикладом для дитини. Кожне слово, кожен вчинок вагомий в процесі навчання і виховання, особливо стосовно дитини з особливостями у розвитку.
Основне, що мають пам’ятати батьки – чим швидше почати здійснювати ціленаправлену корекційно-виховну роботу з дитиною з особливими освітніми потребами – тим ефективнішою вона буде.