Діяльність соціального педагога в закладі базується на такій нормативно-правовій основі: Закон України «Про освіту», Положення про психологічну службу у системі освіти України (наказ Міністерства освіти і науки України від 22 травня 2018 року № 509), Лист МОН від 24.07.2019р. №1/9-477 «Про типову документацію працівників психологічної служби у системі освіти України», Лист ІМЗО від 27.07.2020 №22.1/10-1495 «Про пріоритетні напрями роботи психологічної служби у системі освіти на 2020/2021 н.р.», Етичний кодекс соціального педагога.
Згідно вище вказаних документів та програми розвитку дітей дошкільного віку із затримкою психічного розвитку від 3 до 7 років «Віконечко», за якою працює заклад, соціальний педагог здійснює такі напрямки роботи: діагностичний, профілактичний (в тому числі розвиток соціальних навичок), навчальну діяльність, консультування, просвітницьку роботу, зв’язки з громадськістю, інше (організаційно-методична, соціально-захисна функції). Робота спрямовується на вирішення таких завдань:
-
поглиблення знань батьків про специфіку розвитку їхніх дітей та ефективність розвивальної роботи з дітками вдома;
-
здійснення ефективної корекційно-розвиткової роботи з дітьми з ООП;
-
профілактику дезадаптації новоприбулих дітей;
-
соціально-психологічну профілактику негативних явищ у вихованців, їхніх сімей та в педагогічному колективі;
-
розвиток соціальної взаємодії у дітей з ООП;
-
профілактику негативних суспільних явищ (експлуатації дітей, торгівлі людьми, насильства);
-
розвиток самостійності дитини спільними зусиллями з батьками;
Результативність роботи соціального педагога залежить від багатьох факторів: кваліфікованого складання індивідуальної корекційно-розвиткової програми для кожної дитини, регулярності занять а також співпраці з батьками.
Велика увага приділяється профілактиці емоційного вигоряння педагогів та членів сімей, оскільки виховання особливих діток потребує постійних морально-вольових зусиль.
Постійна самоосвіта – невід’ємна частина професійного становлення соціального педагога, оскільки тема корекції поведінки та розвитку дітей з розладами аутичного спектру активно досліджується вченими всього світу, що дозволяє вдосконалювати методи та прийоми роботи з дітьми.
Робота із дітьми проводиться в індивідуальні, підгруповій та груповій формах. Найефективнішою є індивідуальна, яка здійснюється згідно складеної для кожної дитини корекційно-розвиткової програми на півріччя (яка, в свою чергу, враховує результати діагностики рівня розвитку кожної дитинки та рекомендації спеціалістів з ІРЦ), оскільки дозволяє побудувати заняття відповідно до потреб конкретної дитинки і приділити їй максимум уваги. В груповій та підгуповій формах переважно використовується арт терапія, музична терапія, психологічна гімнастика, піскова терапія, сюжетно-рольові.
Робота із дітьми проводиться в індивідуальні, підгруповій та груповій формах. Найефективнішою є індивідуальна, яка здійсню- ється згідно складеної для кожної дитини корекційно-розвиткової програми на півріччя.
При складанні програми педагог враховує результати діагностики рівня розвитку кожної дитинки та рекомендації спеціалістів з ІРЦ, оскільки це дозволяє побудувати заняття відповідно до потреб конкретної дитинки і приділити їй максимум уваги
Пріоритетом у роботі є емоційний комфорт та розвиток дитини, тому ми часто опираємось на педагогіку Марії Монтессорі, одним з основних правил якої є дитяче «Допоможи мені зробити це самостійно», тому велика увага приділяється розвитку навичок самообслуговування та сенсорному розвитку.