Прояв агресивності у дітей з РАС

Дата: 19 жовтня 2021 о 10:25, Оновлено 23 жовтня 2021 о 13:22
        Агресія (лат. «напад») - мотивована деструктивна поведінка, спрямована заподіяти фізичну та / або моральну шкоду людям, яка здатна викликати психологічний дискомфорт. Подібні прояви негативних реакцій часто лякають на батьків та змушують їх запитати себе: «Звідки це взялося? Як викорінити? ». Особливо це актуально, якщо дитина зростала в любові та турботі, не стикаючись з проблемою агресивності. На окрему увагу заслуговує аутоагресія - різновид деструктивної поведінки, при якому руйнівна активність спрямована на самого себе.
        Перед тим, як розглянути причини виникнення руйнівної активності, варто поговорити про відмінності понять «агресія» та «агресивність». Агресивність - це усталена модель поведінки, заснована на виробленні звичок, що надалі заохоченні дорослими, деструктивна реакція дітей на зовнішні подразники. Агресія ж являє собою реактивну поведінку, що виникає автоматично. Найчастіше вона виникає внаслідок активізації захисних механізмів після сильного стресу.
Особливості прояву агресивної поведінки у дітей з аутизмом
       Найчастіше специфіка поведінки при розладах аутистичного спектру супроводжуються спалахами неконтрольованої агресії. Вона виникає не за бажанням дитини, а через приховані біологічні процеси, що викликаються непідвладними нейронними імпульсами. При цьому реактивна поведінка є звичайним рефлексом.
       Агресія та аутоагресія є головними проблемами, що виникають при спробах комунікації з соціумом, виконанні невербальних дій, реакції на подразники зовнішнього світу. Науково доведено, що при аутизмі рівень агресії вище, особливо по відношенню до близького оточення (сім'я, друзі, педагоги і т.д.). При цьому фактором ризику є вік: чим молодша дитина, тим більше він схильний до агресивної реакції.
        Найвищий ризик руйнівної активності спостерігається у дітей з аутизмом, для яких характерна наявність великої кількості повторюваних дій, стереотипів, проблем з соціальною взаємодією. Провини дитини в цьому немає, а правильно підібрані методики корекції поведінки та сенсорної терапії можуть знизити інтенсивність агресивних проявів і сприяти розвитку адаптивних можливостей дитини
Чого не можна робити
  • Застосовувати фізичне покарання – при цьому виникає зворотня реакція, дитина може закріпити таку соціальну форму поведінки як норму та застосовувати її на інших об'єктах.
  • Демонструвати агресивні моделі поведінки при дитині –діти сприймають це як норму та використовують, повторюючи за батьками.
  • Показувати мультики в яких показують моделі агресивної  поведінки  і закріплюють норми деструктивної поведінки замість правильної.
  • Звинувачувати, стидити, лаяти саму дитину – засуджуйте його поведінку, а не його самого.
  • Створювати ситуації, які провокують психічне виснаження чи перенасичення. Не навантажуйте дітей великою кількістю навчального матеріалу, перегляд телевізора або гра на планшеті не більше 20 хвилин в день, так як сильна візуальна стимуляція збуджує мозкові центри, тим самим перевантажуючи їх.
Рекомендації:
  1. Демонструвати неагресивні моделі поведінки всім членам сім'ї, контролювати власні негативні емоційні реакції, тим самим показуючи приклад малюкові.
  2. Повне прийняття дитини в сім'ї, турбота і любов у вихованні.
  3. Спрогнозувати появи агресивної реакції і не допустити її початоку шляхом перемикання уваги або зміни виду діяльності.
  4. Незначний прояв агресії - ігнорується.
  5. Акцент на поведінці, а не на особистості дитини.
  6. Періодично давати вихід накопиченої негативної психічної енергії - малювання настрою, вільне малювання, ліплення у вільній формі, застосування методик арт терапії, зняття стресу і психологічного напруження.